Fundamentalne zasady
Jest pięć fundamentalnych zasad, które stanowią bardzo ważną część Hakko Den Shin Ryu. Są to:
- Pozycja
- Balans
- Ugięcie (uległość)
- Atemi waza
- Gakun.
Pozycja i balans
Są to dwie zasady mocno powiązane ze sobą. Jak w każdej sztuce walki, zawsze należy utrzymywać właściwą, solidną pozycję potrzebną do utrzymania równowagi. Zawsze należy kontrolować swoje własne centrum balansu (równowagi) wykonują technikę.
Ugięcie (uległość)
Wiele innych stylów walki może nauczać (i naucza) mocnych bloków i niszczących uderzeń w zgodzie z zasadą „outgun” odrzucenia atakujacego. W stylu Hakko Den Shin Ryu mówi się o ustąpieniu (uległości lub usunięciu) przed siłą atakującego i urzyciu jego siły przeciwko niemu. Nie mówimy przez to, że mocne bloki i uderzenia nie są skuteczne, mogą być bardzo skuteczne jeśli Cię obronią.
Ale filozofia związana z Hakko Den Shin Ryu brzmi: „…nie rzucać wyzwania, nie stawiać oporu, nie szkodzić…” („…no challenge, no resistance and no injury…”). Wcześniej wspominane bloki i uderzenia mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń ciała, u kogoś kto nie jest wystarczajaco biegły w danej sztuce walki.
Atemi Waza
Techniki z wykorzystaniem uderzeń w Hakko Denshin Ryu bardzo różnię się od uderzeń w wielu innych stylach. Inne style mogą nauczać uderzenia w punkty witalne w celu unieszkodliwienia, unieruchomienia atakującego. Jak wcześniej wspomniałem takie uderzenia mogą być bardzo skuteczne i efektowne, jeżeli naprawdę są potrzebne. Jeżeli jednak broniąc się złamiesz komuś łokieć możesz zostać zatrzymany jako odpowiedzialny uszkodzenia ciała i pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za przekroczenie „obrony koniecznej”. Jest to rzeczywistość naszych czasów.
To czyni techniki Hakko Denshin Ryu wartościowymi w świetle prawa egzekwowanego w społeczeństwie, gdyż nawet bardzo agresywny przeciwnik może być kontrolowany bez użycia brutalnych technik.
Atemi waza oznacza lekkie uderzenia i w Hakko Denshin Ryu są skierowane w meridiany przebiegajace wzdłuż ciała. Najłatwiej można opisać meridiany jako wiązki nerwów, które biegną wokół ciała jak maleńkie kable lub liny. kilka linii (meridianów) dotyczy głównych organów ciała. Poprzez delikatne uderzanie i uciski w te linie, atakujący będzie oszołominy przez chwilę, co daje nam czas i możliwość uzyskania pełnej kontroli nad przeciwnikiem.
Gakun
Gakun to japońskie słowo odnoszące się do specjalnego ruchu dłonią. Jeśli jeden palec (wskazujący) wskazuje na ścianę, a kciuk jest wysunięty ku górze – to gakun jest ruchem, w którym palec wskazujący porusza się w kierunku podłogi, a mały palec w kierunku łokcia. Nawiasem mówiąc jakikolwiek chwyt w Hakko Densin Ryu nigdy nie wymaga zaciśniętego palca wskazującego. Zazwyczaj pozostaje on wyprostowany. Gakun uzywany jest, by złapać przeciwnika i wzmocnić dźwignię na nadgarstku.
Shodan – Podstawowe techniki Hakko Den Shin Ryu Ju Jutsu
Shodan składa się z 21 technik wykonywanych wspólnie przez Uke i Tori. Nauka technik shodan pozwala zapoznać się ćwiczącm z podstawowymi technikami stylu i pozwala na opanowywanie kolejnych nowych technik i ich doskonalenia w miarę postępów nauki. Wszystko zgodnie z zasadą, że aby móc biec, trzeba wpierw nauczyć się chodzić.
Pierwsze 8 technik partnerzy wykonują w suwari waza (pozycja niska), zwróceni do siebie twarzami. Pomaga to ćwiczącym skupić się na ruchu rąk. Później, techniki 9 i 10 wykonywane są w pozycji antachi waza (tori siedzi, uke stoi). Pozwala to dołączyć do techniki ruchy całego ciała. W końcu 11 ostatnich technik wykonywanych jest w pozycji stojącej. Wiele z nich jest identycznych z technikami suwari waza, wymagają jednak dodania właściwego ruchu stóp, obrotu ciała, skoordynowanych z ruchem rąk i utrzymaniem balansu.
Techniki shodan maja wyrobić u ćwiczących prawidłowe odruchy, wyćwiczyć ruchy i chwyty, tak by można je było praktycznie stosować w technikach obronnych. Siedem podstawowych grup technik Shodan to:
- Hakko Dori
- Atemi
- Tekagami
- Osae Dori
- Ni Ho Nage
- Nage
- Otoshi
Te techniki to podstawa stylu Hakko Denshin Ryu. Kiedy Soke Okuyama rozwijał swój styl ćwiczył tylko techniki bazowe. Jakkolwiek techniki henka waza /wariacje/ były praktykowane, do dziś największy nacisk jest kładziony na techniki bazowe.
Aby zdobyć kolejny stopień uczniowski, należy na egzaminie wykazać się postępami w wykonywaniu technik bazowych, przedstawić techniki henka waza oparte na technikach bazowych, zaprezentować 13 technik z tambo (pałką) oraz odbyć randori z 2-3 przeciwnikami używając jo oraz technik shodan. Do 4 kyu na egzaminach obowiązuje tylko 5 pierwszych technik z tambo.
Doskonałe opanowanie technik shodan jest jednym z warunków przystąpienia do egzaminu na pierwszy stopień mistrzowski – Shodan. Techniki z kolejnego poziomu – nidan, bazują na technikach shodan.